To order on line, please add items to your shopping cart below.  You will be able to update quantities and checkout via Pay Pal from your shopping cart located on the right sidebar or on the checkout page.  If you wish to order offline, please download our New Order Form 9_17_2017 and mail to Jewell Educational Services 5000 Mohawk Court, Granbury, TX 76049 or fax to 817-326-0274.

 

BOTTLE BOB’S MANIA
Make concept review fun with this clever game. Designed to:

  • Strengthen critical thinking skills
  • Reinforce previously taught concepts
  • Provide variety in concept review.

Bottle Bob is compatible with Orton Gillingham based programs such as MTA and Alphabetic Phonics.

Alphabetic Phonics / The
Dyslexia Therapy Program / MTA
Cost/Unit To Purchase
Schedule I / Kit 1 $10.50
Schedule IIa / Kit 2 $10.50
Schedule IIb / Kit 3 $10.50
Schedule IIc / Kit 4 $10.50
Schedule IIIa / Kit 5 $10.50
Schedule IIIb / Kit 6 $10.50
Schedule IIIc & IIId / Kit 7 $10.50

 

Weekly Lesson Planner
In addition to paper copies, Weekly Planners are now available on CD. Designed for instructors of Orton Gillingham Based Programs by a Certified Academic Language Therapist, these lesson planning forms were created to make lesson planning quick and easy.
Alphabetic Phonics / The
Dyslexia Therapy Program / MTA
Cost/Unit
(50 sheets/unit)
To Purchase
Planner 1 – Schedule 1 / Kit 1 $10.50
Planner 2 – Schedule 2 / Kits 2 – 4 $10.50
Planner 3 – Schedule 3 / Kits 5 – 7 $10.50
CD – All Schedules / All Kits
(All CD sales are final)
$10.50

 

Concrete Comprehension Strategies
5-Minute mini-activities for the introduction of 26 different comprehension skills using hands-on actions and common objects.
Includes references for follow-up practices.
Appropriate for all Comprehension
Curriculums and Ages 
Cost/Unit

To Purchase
Concrete Comprehension Strategies $30.00

 

Visual Comprehension Concept Review Cards
An ideal way to increase your students understanding and retention of comprehension skills. Includes 20 different comprehension terms with definitions on the back.
EX. Attributes: An attribute is a quality or characteristic. Color, size, shape, feel, sound or what things are made of are attributes.
Classify: To classify means to put things in a group or category. Things in a category must have at least one shared attribute or trait.
Appropriate for all Comprehension
Curriculums and Ages 
Cost/Unit

To Purchase
Visual Comprehension Concept Review Cards $30.00
Visual Comprehension Concept Review Cards (Spanish Version) $30.00

 

Concrete Apples
Apples to accompany the Inference lesson in the Concrete Strategies for Teaching Comprehension book.
Appropriate for all Comprehension
Curriculums and Ages
Cost/Unit

To Purchase
Concrete Apples $8.50 a pair

 

Visual Grammar Concept Review Cards
Designed to support the understanding and retention of the parts of speech, these cards aid in the development of a student’s knowledge and ability to write grammatically correct sentences.
Beginning with simple and progressing to more complex, the students use small replicas of the concept review cards to build structurally sound sentences.
 
Appropriate for all Grammar
Curriculums and Ages 
Cost/Unit

To Purchase
Large Visual Grammar Concept Review Cards - Teacher $35.00
Small Visual Grammar Concept Review Cards - 1 to 3 Students $15.00
Small Visual Grammar Concept Review Cards - 1 to 10 Students $25.00
Small Visual Grammar Concept Review Cards - 1 to 20 Students $35.00

 

Visual Narrative and Expository Comprehension Concept Review Cards
These cards are useful for instruction in teaching the elements found in narrative and expository text.  They can be used for the introduction of the element and continued reinforcement and review to help make the concept both concrete and applicable to the reading process.
 
Appropriate for all Comprehension
Curriculums and Ages 
Cost/Unit

To Purchase
Visual Narrative and Expository
Comprehension Concept Review Cards
$25.00

 

Visual Vocabulary Cards
Common Core recommends teaching morphology for vocabulary development in grades kindergarten through all grades.  Help your students retain and understand Latin and Greek roots with these visual flash cards. These cards show the Greek or Latin root with picture on the front and the definition, country of origin and key word on the back.  30 of the most common roots have been selected.
 
Appropriate for all Vocabulary
Curriculums and Ages 
Cost/Unit
To Purchase
Visual Vocabulary Cards $25.00

 

 

Orton Gillingham Folder Games CD
23 different games that practice reading, spelling and syllable division.  Simply open the CD, print out the games and attach the pockets to a file folder.
 
Appropriate for all Orton Gillingham Curriculums and Ages Cost/Unit

To Purchase
Orton Gillingham Folder Games CD #1 $10.00
Orton Gillingham Folder Games CD #2 $10.00

 

Riddles
102 riddles for discovery of keywords.  Perfect for multisensory letter introductions.
Appropriate for all Ages  Cost/Unit

To Purchase
Riddles $10.00

 

Mirror
A perfect size mirror that fits in the cup of the student’s hand.  No sharp edges.
 
Appropriate for all Ages Cost/Unit

To Purchase
Mirror $2.50

 

Math Rod
Help your students learn math skills with concrete materials.  This great math tool coupled with cuisenaire rods helps students learn to add, subtract, multiply and divide.
Appropriate for all Math
Curriculums and Ages
Cost/Unit

To Purchase
Math Rod $20.00

 

Math Flash Cards
Fluency in basic math fact recall significantly increases a child’s subsequent progress with problem-solving, algebra and higher-order math concepts.  These flash cards help students understand that the answer is the same even when the numbers are reversed. One side of the card shows the fact with the answer, the other side shows the same fact without the answer.
 
Appropriate for all Math
Curriculums and Ages 
Cost/Unit

To Purchase
Addition $10.00
Subtraction $10.00
Multiplication $10.00
Division $10.00
For all 4 sets of flash Cards $35.00