To order on line, please add items to your shopping cart below.  You will be able to update quantities and checkout via Pay Pal from your shopping cart located on the right sidebar and shipping will be added on the checkout page.  If you wish to order offline, please download our order form New Order Form 5_4_2020 and mail to Jewell Educational Services 5000 Mohawk Court, Granbury, TX 76049 or fax to 817-326-0274.

Math

Math Rod

Help your students learn math skills with concrete materials.  This great math tool coupled with cuisenaire rods helps students learn to add, subtract, multiply and divide.

“I have taken the Multisensory Math class and I would absolutely recommend this workshop to other teachers. I learn so much each visit. I think that all teachers should utilize some form of these practices.”

Ami Jones
Irving ISD

Appropriate for all Math
Curriculums and Ages

Cost/Unit

To Purchase

Math Rod

$20.00


Math Flash Cards

Fluency in basic math fact recall significantly increases a child’s subsequent progress with problem-solving, algebra and higher-order math concepts.  These flash cards help students understand that the answer is the same even when the numbers are reversed. One side of the card shows the fact with the answer, the other side shows the same fact without the answer.

The hands on activities were the best part of the class.  They will really make math fun for the struggling student because math is so hard and the hands on activities make math concrete.

Kay Carriker, MTA teacher,
Aledo ISD

Appropriate for all Math
Curriculums and Ages 

Cost/Unit

To Purchase

Addition

$10.00

Subtraction

$10.00

Multiplication

$10.00

Division

$10.00

For all 4 sets of flash Cards

$35.00